Ungdommens årsmøde 2021

Nu samles ungdommen for at beslutte retningen for det kommende års arbejde

 

 

Vil du have indflydelse på, hvad Dansk El-Forbund Ungdom skal kæmpe for i 2022? På ungdommens årsmøde samles lærlinge og unge svende for at diskutere og vedtage politiske og faglige mål, som vi i fællesskab skal arbejde med i det kommende år.

På Ungdommens Årsmøde får du indflydelse på:

  • Hvilke faglige rettigheder, som Dansk El-Forbund Ungdom skal arbejde for i 2022.
  • Hvordan Ungdommen skal påvirke vores fagforening i en tid, hvor både kongres og overenskomstforhandlinger er på trapperne.
  • Hvordan vi vil påvirke vores uddannelser ude på skolerne.

Det er afdelingerne i Dansk El-Forbund, som vælger deres delegerede til ungdommens årsmøde. Derfor skal du tage kontakt til din afdeling, hvis du ønsker at deltage.

 

Ungdommen sætter kursen

På Ungdommens Årsmøde møder du din fagforening i øjenhøjde. Du møder kollegaer fra hele landet, og sammen med dem kan du dele dine håb og drømme for fremtidens El-branche.

I år afholdes årsmødet d. 29.-31. oktober på Scandic i Odense. Deltagerne på Ungdommens Årsmøde ankommer om fredagen kl. 17.00, og der er forventet afslutning søndag kl. 14:00.

Adressen erHvidkærvej 25, 5250 Odense.

På denne side vil der løbende blive tilføjet relevante informationer og bilag til Ungdommens Årsmøde.