El til opvarmning bliver billigere
Ny politisk aftale betyder, at mange borgere og virksomheder fra den 1. maj får en lavere elregning
Så skal landets elektrikere måske snart til at sætte flere elradiatorer og varmepumper op i de små hjem: En bred politisk aftale, der netop er indgået, betyder blandt andet, at et almindeligt parcelhus opvarmet med en varmepumpe vil få en besparelse i elvarmeafgift i 2018 på op mod 650 kr. inkl. moms, og hvis huset er opvarmet med elradiatorer, er besparelsen i 2018 større.
Det er Skatteministeriet, der i en pressemeddelelse fortæller om den nye aftale. Der er tale om en fremrykning af lempelser i aftalen om Erhvervs- og iværksætterinitiativer, der blev indgået i november 2017.
Aftalen betyder ifølge pressemeddelelsen også, at der afsættes tre puljer under henholdsvis Energi-, Klima- og Forsyningsministeriet, Miljø- og Fødevareministeriet og Transport,- Bygnings- og Boligministeriet. Det medfører blandt andet, at der på energiområdet efter ønske fra blandt andre Socialdemokratiet oprettes en tilskudspulje på 130 mio. kroner til energilagringsprojekter.